MANDULAKÖVEK OKOK, TÜNETEK ÉS KEZELÉS
Lehet, hogy mandulaköve van, és nem is tud róla. Nem mindig könnyű észrevenni, mivel rizsszemnagyságúak lehetnek. Bár a legtöbb mandulakő nem okoz jelentősebb egészségügyi komplikációkat, némelyik kellemetlen szájszagot okozhat, vagy elég nagyra nőhet, és megduzzadhatnak tőle a mandulái.
Tudjon meg többet a mandulakövek okairól, arról, hogyan előzheti meg őket, és mikor lehet szükség a mandulakő eltávolítására.
Mik azok a mandulakövek?
A mandulakövek akkor keletkeznek, amikor a lerakódás megreked a torok hátsó részén található mirigyszerű struktúrák réseiben és gödreiben. A csontképződés, egy olyan folyamat, amely a lerakódást kemény fehér vagy sárga lerakódásokká alakítja, létrehozva a „köveket”, amelyek egyesek számára kellemetlenek lehetnek.
Mi okozza a mandulaköveket?
A mandulaköveknek egyetlen fő funkciójuk van: segítenek megállítani a baktériumok a szájból a torokba való terjedését. Azonban nem mindig végzik jól a munkájukat. Ahogy a nyálka, a lerakódás és az étel beáramlik a mandula különböző zugaiba, képződmény kezd kialakulni. Ahogy a felhalmozódás megkeményedik, mandulakővé alakul.
A mandulakövek okai közé tartoznak:
Krónikusan gyulladt mandulák, a mandulagyulladás néven ismert állapot.
Nagy mandulák, amelyek több felhalmozódást tesznek lehetővé a tasakjaikban.
Az arcüregproblémák, amelyek fokozzák a nyálkát és felhalmozódáshoz vezetnek.
Rossz szájhigiénia, amely lehetővé teszi a baktériumok folyamatos kölcsönhatását a mandulákkal.
A jó szájhigiénia segítségével jobban el tudja távolítani a több ételmaradékot és a lepedékbaktériumokat a fogak, az íny és a nyelv felületéről.
Mik a mandulakövek tünetei?
A mandulakövek mérete változó lehet. Sőt, előfordulhat, hogy egyesek észre sem veszik, hogy vannak. Azokban az esetekben, amikor a mandulakövek nagyobb méretűek, a tünetek a következők lehetnek:
Duzzadt vagy megnagyobbodott mandulamirigyek
Fájdalmas nyelés
Torokfájás
Rossz lehelet a baktériumok felhalmozódása miatt
Tartós köhögés
Fehér vagy sárga lerakódás a torok hátsó részében
Fülfájás
Ha a fenti tünetek bármelyikét észleli magán, a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében azonnal keresse fel egészségügyi szolgáltatóját.
A mandulakő eltávolítása és kezelése
A mandulakövek általában ártalmatlanok és maguktól elmúlnak, azonban ha a tünetek súlyosabbak, kezelésre lehet szükség. Van néhány házi gyógymód, amelyet orvosa javasolhat, amikor a mandulakövek tüneteinek enyhítésére kerül sor, ezek közé tartoznak:
Gargalizálás sós vizes öblítéssel
Köhögés a kövek fellazítása érdekében
A mandulakövek otthoni eltávolítása nem ajánlott, ezzel a mandulamirigyek károsodását és az állapot súlyosbodását kockáztathatja. A mandulakövek eltávolítására szolgáló orvosi eljárások a következők:
Antibiotikum A szájüregi baktériumok hozzájárulnak a mandulakövek növekedéséhez, és akár fertőzéshez is vezethetnek. Orvosa antibiotikumot írhat fel, hogy ez segítsen a baktériumok fejlődésének korlátozásában.
Lézeres mandulakő-kriptolízis: Egy minimálisan invazív orvosi eljárás, amely a mandulákban található zugokat vagy tasakokat zsugorítja vagy eltávolítja, hogy a felhalmozódási lehetőséget minimalizálja.
Koblációs kriptolízis: A lézeres műtét alternatívája, ez az eljárás nem igényel hőt a mandulák zugainak minimalizálásához.
Mandulaműtét: A mandulaeltávolítás nagy mandulák, krónikus mandulakövek és krónikus mandulagyulladás esetén ajánlott.
Hogyan előzheti meg jobban a mandulaköveket?
Mivel a mandulakövek lerakódások és baktériumok felhalmozódásának képződményei, a lepedékbaktériumokat és a felhalmozódást jobban eltávolíthatja a teljes szájhigiéniai rutin betartásával.
Mosson fogat naponta kétszer vagy az étkezések után: Használjon antibakteriális fogkrémet, hogy jobban semlegesítse a lepedéket és korlátozza a szájüregi baktériumok terjedését a torokban.
Legalább naponta egyszer használjon fogselymet: Az étel és a lepedék a nap folyamán a fogak közé szorul, a fogselyem használata segít eltávolítani ezeket a lerakódásokat a nehezen hozzáférhető helyekről.
Rendszeresen tisztítsa meg a nyelvét: A lepedékbaktériumok bárhol leselkedhetnek a szájban, különösen a nyelv felszínén. Fontolja meg a nyelvtisztító üzemmóddal ellátott elektromos fogkefe használatát.
Öblítsen és gargalizáljon sós vízzel vagy alkoholmentes szájvízzel reggel, este és étkezés után, hogy semlegesítse a rossz leheletet.
Évente legalább kétszer keresse fel fogorvosát tisztítás és ellenőrzés céljából.
Az alapos szájápolási rutin mellett fontos, hogy a mandulakövek megelőzése érdekében sok vizet igyon. A hidratálás segít korlátozni a felhalmozódást és a nyáltermelést az egészséges szájüreg érdekében fenntartani. Ha a mandulakövek továbbra is problémát jelentenek és fájdalmasak, a kezelésük céljából azonnal forduljon orvoshoz.
Források: